[Recent News][6]

K League 1
Classic
K League 2
Challenge
FC Seoul
AFC
Jeonbuk
Daejeon
Jeonnam
K-League Classic
ACL
Suwon
K League Challenge
Busan
Fans
Transfers
Korean National Football Team
Incheon
Seoul E-Land
FA Cup
Ulsan
Gaming
Jeju
Daegu
Gyeongnam
Preview
Daejeon Citizen
Football Manager
Abroad
Citizen
Pohang Steelers
Ansan
Interview
Gangwon
K League Classic
Suwon Bluewings
FM2018
Seongnam FC
Asan
Sangju
Suwon FC
Anyang
Bucheon 1995
Gwangju
Elimination Game
Featured
FIFA
KNT
Bucheon
FM2017
World Cup
Podcast
Awards
Events
From The Stands
Russia 2018
FIFA16
EAFF
East Asia Cup
Power Rankings
KFA
Korean national team
Away Days
Busan Transport
Chungju
Goyang
Asian Cup
Asian Games
Cho Hyun-woo
Club World Cup
Inter Korea
K League All Star Game
K3
National League
North Korea
Pocheon
Recap
Russia 2020
TNTFC
Yangpyeong FC
playoffs
scouting

K League United Guide to the 2019 AFC Champions League

K League Guide to the 2019 AFC Champions League
A comprehensive guide to help keep track of 2018 K League 1 Champions Jeonbuk Hyundai Motors, 2018 FA Cup Winners Daegu FC, K League 1 runners up Gyeongnam FC, and third-placed Ulsan Hyundai's progress in the 2019 AFC Champions League Group Stages and beyond. Stay tuned for round by round updates. Updated on 13th March 2019 at 10:10am.
(Image via FIFA.com)

#KLUPod Group E Preview: here

via the-afc.com
#KLUPod Group F Preview: here

#KLUPod Group G Preview: here

via the-afc.com

#KLUPod Group H Preview: here


Fixtures by Matchday

Matchday 1

Tuesday 5th March 2019

Gyeongnam FC (KOR) 2-2 Shandong Luneng (CHN) 19:30 Preview: here 
Woo Jusung 60'                  Pellè 21', 77'
Kim Seungjun 68'

Highlights: here

Kashima Antlers (JPN) 2-1 Johor Darul Ta'zim (MAS) 19:00
Taiki Hirato 43'                    Diogo 80'
Serginho 56'

Highlights: here

Guangzhou Evergrande (CHN) 2-0 Sanfrecce Hiroshima (JPN) 21:00
Talisca 19'
Paulinho 26'

Highlights: here

Melbourne Victory (AUS) 1-3 Daegu FC (KOR) 17:30 Preview: here 
Toivonen 29'                           Cesinha 31'
                                                  Hwang Soonmin 51'
                                                  Edgar 61'

Highlights:here

Wednesday 6th March

Urawa Reds (JPN) 3-0 Buriram United (THA) 19:30
Tomoaki Makino 50'
Daiki Hashioka 75', 88'

Highlights: here

Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) 3-1 Beijing Guoan (CHN) 19:00 Preview: here
Han Kyowon 14'                                 Zhang Xizhe 41'
Lee Donggook 48'
Kim Shinwook 71'

Highlights: here

Sydney FC (AUS) 0-0 Ulsan Hyundai (KOR) 18:00 Preview: here

Highlights: here

Shanghai SIPG (CHN) 1-0 Kawasaki Frontale (JPN) 20:30
Hulk (pen) 89'

Highlights: here

Matchday 2

Tuesday 12th March 2019

Shandong Luneng (CHN) 2-2 Kashima Antlers (JPN) 16:30
Pellè 20' (pen), 41'                  Sho Ito 10', 14'

Highlights: here

Johor Darul Ta'zim (MAS) 1-1 Gyeongnam FC (KOR) 21:45 Preview: here
Diogo (pen) 68'                         Kwak Taehwi 52'

Highlights: here

Sanfrecce Hiroshima (JPN) 2-1 Melbourne Victory (AUS) 19:00
Shunki Higashi 3'                       Keisuke Honda 71'
Daiki Watari 86'

Highlights: here

Daegu FC (KOR) 3-1 Guangzhou Evergrande (CHN) 19:30 Preview: here
Edgar 24', 43'              Talisca 53'
Kim Daewon 81'

Highlights: here

Wednesday 13th March 2019

Buriram United (THA) 1-0 Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) 20:00 Preview: here
Supachok Sarachat 50'

Highlights: here

Beijing Guoan (CHN) vs Urawa Reds (JPN) 21:00

Ulsan Hyundai (KOR) 1-0 Shanghai SIPG (CHN) 19:00 Preview: here
Júnior Negrão 66'

Highlights: here

Kawasaki Frontale (JPN) 1-0 Sydney FC (AUS) 19:00
Manabu Saito 83'

Highlights: here

Matchday 3

Tuesday 9th April 2019

Shandong Luneng (CHN) vs Johor Darul Ta'zim (MAS) 20:30
Gyeongnam FC (KOR) vs Kashima Antlers (JPN) 18:30
Buriram United (THA) vs Beijing Guoan (CHN) 20:00
Urawa Reds (JPN) vs Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) 19:30

Wednesday 10th April 2019

Sanfrecce Hiroshima (JPN) vs Daegu FC (KOR) 19:00
Guangzhou Evergrande (CHN) vs Melbourne Victory (AUS) 21:00
Ulsan Hyundai (KOR) vs Kawasaki Frontale (JPN) 20:00
Sydney FC (AUS) vs Shanghai SIPG (CHN) 18:30

Matchday 4

Tuesday 23rd April 2019

Daegu FC (KOR) vs Sanfrecce Hiroshima (JPN) 20:00
Melbourne Victory (AUS) vs Guangzhou Evergrande (CHN) 18:30
Kawasaki Frontale (JPN) vs Ulsan Hyundai (KOR) 19:00
Shanghai SIPG (CHN) vs Sydney FC (AUS) 20:30

Wednesday 24th April 2019

Johor Darul Ta'zim (MAS) vs Shandong Luneng (CHN) 21:45
Kashima Antlers (JPN) vs Gyeongnam FC (KOR) 19:00
Beijing Guoan (CHN) vs Buriram United (THA) 21:00
Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) vs Urawa Reds (JPN) 19:00

Matchday 5

Tuesday 7th May 2019

Ulsan Hyundai (KOR) vs Sydney FC (AUS) 19:00
Kawasaki Frontale (JPN) vs Shanghai SIPG (CHN) 19:00
Buriram United (THA) vs Urawa Reds (JPN) 20:00
Beijing Guoan (CHN) vs Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) 21:00

Wednesday 8th May 2019

Sanfrecce Hiroshima (JPN) vs Guangzhou Evergrande (CHN) 19:00
Daegu FC (KOR) vs Melbourne Victory (AUS) 19:00
Shandong Luneng (CHN) vs Gyeongnam FC (KOR) 20:30
Johor Darul Ta'zim (MAS) vs Kashima Antlers (JPN) 21:45

Matchday 6

Tuesday 21st May 2019

Sydney FC (AUS) vs Kawasaki Frontale (JPN) 19:00
Shanghai SIPG (CHN) vs Ulsan Hyundai (KOR) 19:00
Urawa Reds (JPN) vs Beijing Guoan (CHN) 19:00
Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) Vs Buriram United (THA) 19:00

Wednesday 22nd May 2019

Guangzhou Evergrande (CHN) vs Daegu FC (KOR) 19:00
Melbourne Victory (AUS) vs Sanfrecce Hiroshima (JPN) 19:00
Gyeongnam FC (KOR) vs Johor Darul Ta'zim (MAS) 19:00
Kashima Antlers (JPN) vs Shandong Luneng (CHN) 19:00


Fixtures by Group



Group E

Matchday 1

Tuesday 5th March 2019

Gyeongnam FC (KOR) 2-2 Shandong Luneng (CHN) 19:30 Preview: here
Woo Jusung 60'                    Pellè 21', 77'
Kim Seungjin 68'

Highlights: here

Kashima Antlers (JPN) 2-1 Johor Darul Ta'zim (MAS) 19:00
Taiki Hirato 43'                    Diogo 80'
Serginho 56'

Highlights: here

Matchday 2 

Tuesday 12th March 2019

Shandong Luneng (CHN) 2-2 Kashima Antlers (JPN) 16:30
Pellè 20' (pen), 41'                   Sho Ito 10', 14'

Highlights: here

Johor Darul Ta'zim (MAS) 1-1 Gyeongnam FC (KOR) 21:45
Diogo (pen) 68'                         Kwak Taehwi 52'

Highlights: here

Matchday 3 

Tuesday 9th April 2019

Shandong Luneng (CHN) vs Johor Darul Ta'zim (MAS) 20:30
Gyeongnam FC (KOR) vs Kashima Antlers (JPN) 18:30

Matchday 4

Wednesday 24th April 2019

Johor Darul Ta'zim (MAS) vs Shandong Luneng (CHN) 21:45
Kashima Antlers (JPN) vs Gyeongnam FC (KOR) 19:00

Matchday 5

Wednesday 8th May 2019

Shandong Luneng (CHN) vs Gyeongnam FC (KOR) 20:30
Johor Darul Ta'zim (MAS) vs Kashima Antlers (JPN) 21:45

Matchday 6

Wednesday 22nd May 2019

Gyeongnam FC (KOR) vs Johor Darul Ta'zim (MAS) 19:00
Kashima Antlers (JPN) vs Shandong Luneng (CHN) 19:00

Group F

Matchday 1

Tuesday 5th March 2019 

Guangzhou Evergrande (CHN) 2-0 Sanfrecce Hiroshima (JPN) 21:00
Talisca 19'
Paulinho 26'

Highlights: here

Melbourne Victory (AUS) 1-3 Daegu FC (KOR) 17:30 Preview: here
Toivonen 29'                             Cesinha 31'
                                                  Hwang Soonmin 51'
                                                  Edgar 61'

Highlights: here

Matchday 2 

Tuesday 12th March 2019

Sanfrecce Hiroshima (JPN) 2-1 Melbourne Victory (AUS) 19:00
Shunki Higashi 3'                       Keisuke Honda 71'
Daiki Watari 86'

Highlights: here

Daegu FC (KOR) 3-1 Guangzhou Evergrande (CHN) 19:30 Preview: here
Edgar 24', 43'              Talisca 53'
Kim Daewon 81'

Highlights: here

Matchday 3

Wednesday 10th April 2019

Sanfrecce Hiroshima (JPN) vs Daegu FC (KOR) 19:00
Guangzhou Evergrande (CHN) vs Melbourne Victory (AUS) 21:00

Matchday 4

Tuesday 23rd April 2019

Daegu FC (KOR) vs Sanfrecce Hiroshima (JPN) 20:00
Melbourne Victory (AUS) vs Guangzhou Evergrande (CHN) 19:30

Matchday 5

Wednesday 8th May 2019

Sanfrecce Hiroshima (JPN) vs Guangzhou Evergrande (CHN) 19:00
Daegu FC (KOR) vs Melbourne Victory (AUS) 19:00

Matchday 6

Wednesday 22nd May 2019

Guangzhou Evergrande (CHN) vs Daegu FC (KOR) 19:00
Melbourne Victory (AUS) vs Sanfrecce Hiroshima (JPN) 19:00

Group G

Matchday 1

Wednesday 6th March 2019

Urawa Reds (JPN) 3-0 Buriram United (THA) 19:30
Tomoaki Makino 50' 
Daiki Hashioka 75', 88'

Highlights: here

Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) 3-1 Beijing Guoan (CHN) 19:00 Preview: here
Han Kyowon 14'                                 Zhang Xizhe 41'
Lee Donggook 48'
Kim Shinwook 71'

Highlights: here

Matchday 2 

Wednesday 13th March 2019

Buriram United (THA) 1-0 Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) 20:00 Preview: here
Supachok Sarachat 50'

Highlights: here

Beijing Guoan (CHN) 0-0 Urawa Reds (JPN) 21:00

Highlights: here

Matchday 3

Tuesday 9th April 2019

Buriram United (THA) vs Beijing Guoan (CHN) 20:00
Urawa Reds (JPN) vs Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) 19:30

Matchday 4

Wednesday 24th April 2019

Beijing Guoan (CHN) vs Buriram United (THA) 21:00
Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) vs Urawa Reds (JPN) 19:00

Matchday 5

Tuesday 7th May 2019

Buriram United (THA) vs Urawa Reds (JPN) 20:00
Beijing Guoan (CHN) vs Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) 21:00

Matchday 6

Tuesday 21st May 2019

Urawa Reds (JPN vs Beijing Guoan (CHN) 19:00
Jeonbuk Hyundai Motors (KOR) Vs Buriram United (THA) 19:00

Group H

Matchday 1

Wednesday 6th March 2019

Sydney FC (AUS) 0-0 Ulsan Hyundai (KOR) 18:00 Preview: here

Highlights: here

Shanghai SIPG (CHN) 1-0 Kawasaki Frontale (JPN) 20:30
Hulk (pen) 89'

Highlights: here

Matchday 2 

Wednesday 13th March 2019

Ulsan Hyundai (KOR) 1-0 Shanghai SIPG (CHN) 19:00
Júnior Negrão 66'

Highlights: here

Kawasaki Frontale (JPN) 1-0 Sydney FC (AUS) 19:00
Manabu Saito 83'

Highlights: here

Matchday 3

Wednesday 10th April 2019

Ulsan Hyundai (KOR) vs Kawasaki Frontale (JPN) 20:00
Sydney FC (AUS) vs Shanghai SIPG (CHN) 18:30

Matchday 4

Tuesday 23rd April 2019

Kawasaki Frontale (JPN) vs Ulsan Hyundai (KOR) 19:00
Shangai SIPG (CHN) vs Sydney FC (AUS) 20:30

Matchday 5

Tuesday 7th May 2019

Ulsan Hyundai (KOR) vs Sydney FC (AUS) 19:00
Kawasaki Frontale (JPN) vs Shanghai SIPG (CHN) 19:00


Matchday 6

Tuesday 21st May 2019

Sydney FC (AUS) vs Kawasaki Frontale (JPN) 19:00
Shangai SIPG (CHN) vs Ulsan Hyundai (KOR) 19:00


Playoffs


Round 1 5th February 2019

Ceres-Negros (PHI) 1-2 Yangon United (MYA)
Schröck 44'                      Oliveira 29', 59'

Home United (SIN) 1-3 Persija Jakarta (IDN)
Song Uiyoung 43'          Ho Wai Loon (OG) 9'
                                        Beto Gonçalves 54'
                                        Marko Šimić 84'


Round 2 12th February 2019

Perak (MAS) 1-1 (6-5 pens) Kitchee (HKG)
Wander Luiz 14'                    Li Ngai Hoi 88'

Bangkok United (THA) 0-1 Hà Nội (VIE)
                                              Nguyen Van Quyet (pen) 89'

Chiangrai United (THA) 3-1 Yangon United (MYA)
Lewlin Irving Jr. 12'                Zaw Pyae Pyho 36'
Suriya Singmui 38'
Bill 86'

Newcastle Jets (AUS) 3-1 (AET) Persija Jakarta (IDN)
Ronald Vargas 49'                        Ramdani Lestaluhu 72'
Nigel Boogaard 101'
Matthew Ridenton 120'

Round 3 19th February 2019

Ulsan Hyundai (KOR) 5-1 Perak (MAS) Preview: here 
Amirul Azahan Aznan (OG) 23'      Nazirul Naim Che Hashim 90'
Mix Diskerud 56', 58'
Lee Dong-kyeong 70'
Júnior Negrão 87

Highlights: here'

Shandong Luneng (CHN) 4-1 Hà Nội(VIE)
Liu Junshuai 65'                      Nguyen Van Quyet 39'
Pellè 73'
Liu Binbin 86'
Zhou Haibin 92'

Sanfrecce Hiroshima (JPN) 0-0 (4-3 pens) Chiangrai United (THA)

Kashima Antlers (JPN) 4-1 Newcastle Jets (AUS)
Sho Ito 18'                            Vargas 23'
Shuto Yamamoto 32'
Serginho 67' (pen), 91'

No comments:

Post a Comment

Start typing and press Enter to search

Featured