[Recent News][6]

K League 1
K League 2
Classic
FC Seoul
Jeonbuk
Daejeon
ACL
Challenge
AFC
Featured
Interview
Ulsan
Incheon
Korean National Football Team
Podcast
Jeonnam
Seoul E-Land
Daegu
Jeju
Busan
FA Cup
Suwon
KNT Men
Transfers
Gyeongnam
Gangwon
K-League Classic
Pohang Steelers
K League Challenge
Fans
Ansan
Suwon Bluewings
Gwangju
Seongnam FC
Anyang
Asan
Bucheon 1995
Preview
Suwon FC
Gaming
Daejeon Citizen
Bucheon
KNT
Football Manager
Abroad
Sangju
Citizen
From The Stands
Pohang
K League Classic
FM2018
Busan IPark
World Cup
Gimcheon
Awards
Korean national team
Elimination Game
News
FIFA
Recap
KFA
Asian Cup
EAFF
FM2017
Events
KNT Women
K League All Star Game
Chungbuk Cheongju
Chungnam
Gimpo
K3
Russia 2018
East Asia Cup
K4
Qatar 2022
playoffs
FIFA16
Power Rankings
Cheonan
Away Days
CONIFA
Club World Cup
Busan Transport
Cheongju
Chungju
Goyang
Inter Korea
North Korea
Ulsan Citizen
Yangpyeong FC
Asian Games
Chiangrai United
Cho Hyun-woo
Final A
Final B
Final Round
Goyang Citizen
K5
Mokpo City
National League
Pocheon
Russia 2020
SoRare
Survivor
TNTFC
Winners Circle
Yokohama
scouting

Split Fixtures: Relegation Round

After the regular season was concluded on Sunday and the dividing line was officially set, the fixtures for the five remaining post-split rounds have been released.  For Pohang Steelers, Daegu FC, Jeonnam Dragons, Sangju Sangmu, Incheon United, and Gwangju FC, the five teams that will compete in the relegation round, the fixtures are detailed here.

(Photo credit: Jeonnam Dragons Facebook)


Pohang Steelers

R34 Saturday 14th October 3pm Incheon United (h)
R35 Saturday 21st October 3pm Jeonnam Dragons (a)
R36 Saturday 28th October 3pm Daegu FC (h)
R37 Saturday 4th November 3pm Sangju Sangmu (a)
R38 Saturday 18th November 3pm Gwangju FC (a)

Daegu FC

R34 Saturday 14th October 3pm Sangju Sangmu (a)
R35 Saturday 21st October 3pm Incheon United (h)
R36 Saturday 28th October 3pm Pohang Steelers (a)
R37 Saturday 4th November 3pm Gwangju FC (h)
R38 Saturday 18th November Jeonnam Dragons (h)

Jeonnam Dragons

R34 Sunday 15th October 3pm Gwangju FC (h)
R35 Saturday 21st October 3pm Pohang Steelers (h)
R36 Saturday 28th October 3pm Sangju Sangmu (a)
R37 Sunday 5th November 3pm Incheon United (h)
R38 Saturday 18th November 3pm Daegu FC (a)

Sangju Sangmu

R34 Saturday 14th October 3pm Daegu FC (h)
R35 Sunday 22nd October 3pm Gwangju FC (a)
R36 Saturday 28th October 3pm Jeonnam Dragons (h)
R37 Saturday 4th November 3pm Pohang Steelers (h)
R38 Saturday 18th November 3pm Incheon United (a)

Incheon United

R34 Saturday 14th October 3pm Pohang Steelers (a)
R35 Saturday 21st October 3pm Daegu FC (a)
R36 Sunday 29th October 3pm Gwangju FC (h)
R37 Sunday 5th November 3pm Jeonnam Dragons (a)
R38 Saturday 18th November 3pm Sangju Sangmu (h)

Gwangju FC

R34 Sunday 15th October 3pm Jeonnam Dragons (a)
R35 Sunday 22nd October 3pm Sangju Sangmu (h)
R36 Sunday 29th October 3pm Incheon United (a)
R37 Saturday 4th November 3pm Daegu FC (a)
R38 Saturday 18th November 3pm Pohang Steelers (h)

The fixtures for the championship round can be viewed here.

No comments:

Post a Comment

Start typing and press Enter to search